Siedem zespołów w Ekstraklasie, I i II lidze, wiele ciekawych meczów, zaskakujących rozstrzygnięć, spektakularnych akcji, pięknych goli i efektownych parad bramkarzy – oto futbolowa rzeczywistość Małopolski. Piłkarski rok 2021 zakończył się kilka tygodni temu. Nastał czas podsumowań. Atrakcyjną formą ligowych remanentów stały się doroczne rankingi drużyn, konkursy futbolowych liderów.
Małopolski Związek Piłki Nożnej ogłasza XXVII Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2021 roku. Po raz kolejny konkurs na futbolowych i szkoleniowych championów prowadzimy wespół z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”.
Kibice ochoczo włączają się do zabawy, która wskaże futbolistę – lidera popularności kibicowskiej społeczności. Zapowiada się ostra walka, bowiem kandydatów do zwycięstwa jest wielu. Rok 2021 w małopolskim futbolu zaliczyć należy w poczet atrakcyjnych. W gronie piłkarzy i trenerów konkurencja bardzo wyrównana. Wybór będzie niezmiernie trudny, gdyż na krajowych boiskach rywalizowało siedem małopolskich zespołów szczebla centralnego.
Głosowanie trwa od 3 do 17 lutego 2022 r. włącznie. Rozstrzygniecie nastąpi podczas uroczystej Gali Piłkarskiej planowanej we wtorek 22 lutego br. Zgodnie z regulaminem plebiscytu „Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2021 roku“ prowadzonego na łamach „Gazety Wyborczej” – Kraków, udział w Plebiscycie – jako głosujący – mogą wziąć Czytelnicy, którzy w terminie określonym w Regulaminie oddadzą głos na wybranego przez siebie kandydata z listy zamieszczonej w wydaniu papierowym oraz w serwisie internetowym krakow.wyborcza.pl
• Najlepszy piłkarz Małopolski 2021 (nominowani):
PELLE VAN AMERSFOORT (Cracovia) – pomocnik, ur. 1996 r. Lider drużyny jak się patrzy. Kiedy odejdzie (a to niestety wydaje się nieuniknione), trudno będzie komuś wejść w jego buty. Holender jest najskuteczniejszym piłkarzem w drużynie, jesienią przez chwilę był nawet na 1. miejscu w klasyfikacji strzelców ekstraklasy. Zdobył w sumie osiem goli.
DAMIAN CHMIEL (Sandecja Nowy Sącz) – pomocnik, ur. 1987 r. Urodzony w Wadowicach, ale większość dorosłej kariery spędził w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Chmiel to ekstraklasowe doświadczenie, solidność, pewność w boiskowych interwencjach. Jesienią rozegrał 15 meczów w I lidze, zdobył w nich 2 gole, był ważnym punktem drużyny.
ERIK ČIKOŠ (Puszcza Niepołomice) – obrońca, ur. 1988 r. Wychowanek Interu Bratysława, były reprezentant Słowacji, mistrz Polski z 2010 r. z krakowska Wisłą, a później także mistrz Słowacji ze Slovanem. Dziś jest jednym z filarów obrony Puszczy, dzieli się doświadczeniem z młodszymi kolegami. W dodatku pomaga też z przodu. Jesienią wystąpił w 14 meczach i zdobył 4 gole.
MATEUSZ DUDA (Garbarnia Kraków) – pomocnik, ur. 2001 r. Starszy z braci Dudów, defensywny pomocnik „Brązowych”, który trafił na Rydlówkę z Soły Oświęcim. Utalentowany piłkarz wychowany w Tychach, imponuje m.in. regularnością. Jego ambicje i możliwości wykraczają poza II ligę.
DORIAN FRĄTCZAK (Garbarnia Kraków) – bramkarz, ur. 1997 r. 25-letni krakowianin wychowany w Hutniku, ma za sobą występy w reprezentacji Polski U-19. Śmiało można zaliczyć go do grona najlepszych bramkarzy II ligi. Zasilił „Brązowych” w lipcu 2019 roku. I broni jak z nut, wiele już razy ratował skórę kolegom.
MICHAL FRYDRYCH (Wisła) – obrońca, ur. 1990 r. Kiedy przenosił się do Wisły, kibice na forach ochoczo przypominali jego dobry występ przeciwko Barcelonie i Leo Messiemu. Od początku dużo sobie po nim obiecywano, ale Czechowi presja nie przeszkadza. Błędy mu się zdarzają, ale haruje nie tylko w obronie, też w ataku. W ubiegłym roku zdobył aż sześć goli.
ROMAN GERGEL (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – pomocnik, ur. 1988 r. Słowak wrósł w drużynę z Niecieczy jak mało kto. Jako jeden z nielicznych w klubie pamięta sezon 2017/18, kiedy Bruk-Bet spadł z ekstraklasy. Gergel najpierw pomógł drużynie w powrocie do elity (w ubiegłym sezonie był jej najlepszym strzelcem), a teraz próbuje ją w niej utrzymać. W kwietniu przedłużył kontrakt do 2023 r.
ŁUKASZ KĘDZIORA (Hutnik Kraków) – obrońca, 1998 r. Z Prądniczanki przez Wieczystą aż po Hutnik – taką przeszedł drogę wzdłuż krakowskich klubów. Właśnie kończy przygodę z tutejszą piłką, od wiosny będzie grał w Odrze Opole. Wielka szkoda! Kędziora w rundzie jesiennej pokazał, co potrafi, był ważnym punktem obrony Hutnika. Wystąpił w 20 meczach, strzelił jednego gola. A ponadto to młody człowiek z otwartą głową: były student medycyny, trener w klubowej akademii.
ASCHRAF EL MAHDIOUI (Wisła) – pomocnik, ur. 1996 r. Na grę Holendra o marokańskich korzeniach patrzyło się z przyjemnością. Piłkarzem Wisły był tylko przez pół roku, ale zdążył popisać się dojrzałością, z gracją przyspieszał i zwalniał grę, rządził w środku pola. Może nie strzelał goli (jedno trafienie w 16 ligowych meczach), ale i tak szybko wyrósł na jednego z najważniejszych piłkarzy w zespole. Wisła ściągnęła go ze Słowacji, z AS Trenczyn, a po kilku miesiącach sprzedała za duże pieniądze do arabskiego Al-Taawoun FC.
MURIS MESANOVIĆ (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – napastnik, ur. 1990 r. Były reprezentant bośniackiej młodzieżówki do Polski przeprowadził się w lipcu ubiegłego roku. Wcześniej grał m.in. w Czechach i w Turcji. Szybko stał się podstawowym piłkarzem Bruk-Betu. Potrzebował czasu, by zacząć strzelać, ale najważniejsze, że zaczął. Zdobył dotychczas cztery gole w lidze i dwa w Pucharze Polski.
KAMIL PESTKA (Cracovia) – obrońca, ur. 1998 r. Pewnie byłby już dużo dalej, pewnie jego kariera rozwijałaby się dużo szybciej, gdyby nie kontuzje. Pierwsze pół roku stracił na rehabilitację, ale po powrocie pokazał, że ma jeszcze dużo do udowodnienia. Miewał gorsze występy, ale większość była jednak bardzo solidna.
DAWID PIETRZKIEWICZ (Sandecja Nowy Sącz) – bramkarz, ur. 1988. W minionym roku opanował na stałe miejsce w bramce Sandecji. Urodzony w Sanoku, w młodości młodzieżowy reprezentant Polski, który ma za sobą występy w Czechach, na Słowenii, w Azerbejdżanie oraz licznych klubach naszego kraju. Jest pewnym punktem sądeckiej drużyny.
PATRYK PLEWKA (Wisła) – pomocnik, ur. 2000 r. Wiosną zapracował na pewne miejsce w składzie, potem zahamowały go trochę kontuzje. Jesienią jego niezłe występy mieszały się ze słabszymi, ale niezmiennie widać w nim duży potencjał.
CORNEL RAPA (Cracovia) – obrońca, ur. 1990 r. Mamy wrażenie, że bywa piłkarzem niedocenianym. Tymczasem niezmiennie ma niepodważalne miejsce w pierwszym składzie. Solidny w obronie, ale nie jest przyspawany do swojej pozycji. Często przyłącza się do akcji ofensywnych, potrafi tym napsuć krwi rywalom. Jesienią zdobył dwa gole w 19 ligowych występach.
MATEJ RODIN (Cracovia) – obrońca, ur. 1996 r. Trochę po cichu, ale Chorwat wyrósł na lidera obrony Cracovii. Oczywiście można mu wytknąć niektóre pomyłki, ale miał też występy niemal bezbłędne, napastnicy rywali łatwo z nim nie mieli. Do solidnych spotkań dołożył jesienią dwa ligowe gole.
JAKUB SERAFIN (Puszcza Niepołomice) – pomocnik, 1996 r. Utalentowany piłkarz z bogatym CV, z ekstraklasowym doświadczeniem w poznańskim Lechu i Cracovii, 4-krotny reprezentant Polski U-19. Dziś jest ważnym ogniwem zespołu trenera Tomasza Tułacza. Jesienią w 14 meczach zdobył 4 gole.
DAMIR ŠOVŠIĆ (Sandecja Nowy Sącz) – pomocnik, ur. 1990 r. Chorwat w zespole z Nowego Sącza wyrósł na lidera. To piłkarz z bogatą przeszłością. W 2015 r. zdobył mistrzostwo i Puchar Chorwacji z Dinamem Zagrzeb, następnie występował w izraelskim Hapoelu Tel Awiw oraz południowokoreańskim Suwon Samsung Bluewings. Jesienią zagrał w 20 meczach i strzelił 4 gole.
KRZYSZTOF ŚWIĄTEK (Hutnik Kraków) – pomocnik, ur. 1987 r. Mówisz „Świątek”, myślisz „Hutnik”. Wychowanek zespołu z Suchych Stawów, zna ten klub jak mało kto. Kapitan z prawdziwego zdarzenia, który ciągle daje drużynie bardzo dużo. Jesienią zaliczył 21 występów, w których dwukrotnie pokonał bramkarzy rywali.
PIOTR WLAZŁO (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – pomocnik, ur. 1989 r. Kapitan pełną gębą, dobry wykonawca tzw. stałych fragmentów, ale na nich jego rola się nie kończy. Wiosną przyłożył nogę do awansu Bruk-Betu do ekstraklasy. Teraz ma trudniejsze zadanie, za wszelką cenę próbuje dźwignąć zespół z dna tabeli. Najskuteczniejszy piłkarz w Niecieczy. Zdobył jesienią osiem goli, w tym sześć z rzutów karnych.
YAW YEBOAH (Wisła) – pomocnik, ur. 1997 r. Jego efektowny gol wbity Górnikowi Łęczna rozszedł się po sieci w ekspresowym tempie, wielokrotnie był wyświetlany na całym świecie, od Chicago po Pekin. Natomiast w Krakowie cieszyli się, że to nie był jednorazowy wyskok Ghańczyka. Skrzydłowy był jesienią najskuteczniejszym piłkarzem Wisły – miewał przestoje, ale często błyskotliwymi dryblingami napędzał ataki. Wyjechał już z Polski, krakowski klub sprzedał go do Columbus Crew.
• Najlepszy trener Małopolski 2021
DANIEL BARTKOWSKI (Unia Tarnów) – późną wiosną 2021 r. Unia pod jego wodzą powróciła wreszcie do grona trzecioligowców. Można było ogłosić: „misja została wykonana!”. Bartkowski był szkoleniowcem Unii od 2014 r., a wcześniej przez wiele sezonów reprezentował „Jaskółki” jako zawodnik.
DARIUSZ DUDEK (Sandecja Nowy Sącz) – młodszy brat słynnego bramkarza m.in. Liverpoolu przez lat wiele uchodził za szkoleniowca drugiego planu, asystując trenerom o większej renomie. I wreszcie się wybił, zaczął pracować na własny rachunek. Kiedy w październiku 2020 r. przychodził do Sandecji, nowosądeczanie uchodzili za najgorszą drużynę w I lidze. Wiosną – odmienieni – stali się… jedną z najlepszych. W bieżącym sezonie Sandecja nie zwalnia rytmu, marzenia o ekstraklasie – choć nieśmiałe – znów są żywe.
PIOTR GIZA (Cracovia II) – ikona Cracovii, przed laty znakomity piłkarz, reprezentant kraju, obecnie trener. W klubie z ul. Kałuży prowadził z sukcesami trampkarzy, juniorów młodszych, a obecnie drugi zespół Cracovii, lidera III ligi. Szkoleniowiec tyleż dyskretny, ileż konkretny.
MARIUSZ LEWANDOWSKI (Termalica Bruk-Bet Nieciecza) – wybitny reprezentant Polski miejsce na trenerskiej ławce klubu z Niecieczy zajął w styczniu 2020 r. Już w pierwszym sezonie doprowadził drużynę do baraży o awans do ekstraklasy. Ostatecznie do elity razem z Bruk-Betem wdarł się wiosną 2021 r. Jesienne wyniki zespołu nie spełniły jednak oczekiwań właścicieli klubu. 13 grudnia pożegnał się z Niecieczą.
MACIEJ MUSIAŁ (Garbarnia) – jego ojciec Adam był medalistą mistrzostw świata, mama Ewa cenioną siatkarką, brat Tomasz piłkarskim sędzią klasy międzynarodowej. Maciejowi więc pozostało zrobienie kariery trenerskiej. I tak się dzieje. Garbarnię pod jego kierownictwem od strefy spadkowej dzieli aż 12 punktów, a od barażowej tylko 2.
TOMASZ TUŁACZ (Puszcza Niepołomice) – trenerem Puszczy został 13 sierpnia 2015 r. Blisko sześć lat nieprzerwanej pracy w jednym klubie czyni mielczanina rekordzistą wśród szkoleniowców prowadzących obecnie polskie drużyny na szczeblu centralnym. Złośliwcy recenzują Tułacza jako trenera zachowawczego. To o tyle trafna ocena, że szkoleniowiec potrafił przez kolejne sezony zachować zespół z Niepołomic na pierwszoligowym poziomie.
• Młodzieżowiec roku 2021 (nominowani):
MIKOŁAJ BIEGAŃSKI (Wisła Kraków) – bramkarz, ur. 2002 r. Pochodzi z Częstochowy, został sprowadzony do Wisły głównie po to, by uczyć się od starszych i czekać na szansę. A on nieoczekiwanie wywalczył miejsce w składzie, wszedł do bramki i niejednokrotnie zawstydzał bardziej doświadczonych kolegów. Nie pękał, kilka razy uratował im skórę, m.in. w prestiżowym meczu z Cracovią.
KACPER DUDA (Garbarnia Kraków) – pochodzący z Bierunia zawodnik trafił pod Wawel z GKS-u Tychy, zasilając juniorskie zespoły „Białej Gwiazdy”. Jesienną rundę spędził na wypożyczeniu w Garbarni. Na II-ligowych boiskach wystąpił w 12 meczach oraz rozegrał kolejne trzy spotkania w Pucharze Polski.
KONRAD GRUSZKOWSKI (Wisła Kraków) – obrońca, ur. 2001 r. Do Wisły trafił z Progresu Kraków, ma za sobą wypożyczenie do Motoru Lublin. Gołym okiem widać, że nie przestaje się rozwijać. Już wiosną zapracował na miejsce w pierwszym składzie, a z czasem jego pozycja w drużynie tylko się umacniała. Jesienią rozegrał 17 ligowych meczów, wszystkie od pierwszej minuty. A na koniec doczekał się debiutanckiego gola w ekstraklasie.
GABRIEL KIEROŃSKI (Unia Tarnów) napastnik, ur. 2003 r. W III lidze ma na koncie 14 rozegranych meczów i trzy zdobyte gole. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Tarnovii, następnie związał się ze szkółką piłkarską Unii, z której awansował do seniorskiego zespołu trzecioligowca.
KAROL KNAP (Cracovia) – pomocnik, ur. 2001 r. Wygląda na to, że jego transfer z Puszczy Niepołomice latem ubiegłego roku był dla Cracovii strzałem w dziesiątkę. Mimo młodego wieku defensywny pomocnik zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w ekstraklasowej drużynie. W elicie zdążył rozegrać 13 meczów, w tym już osiem od pierwszej minuty.
GABRIEL KOBYLAK (Puszcza Niepołomice) – bramkarz, ur. 2002 r. Do Puszczy jest wypożyczony z Legii Warszawa od lata 2020 r. Po roku umowa wypożyczenia została przedłużona o kolejny sezon. Reprezentant Polski do lat 20 ma pewne miejsce między słupkami bramki drużyny z Niepołomic. I spisuje się bez zarzutów.
JAKUB MYSZOR (Cracovia) – pomocnik, ur. 2001 r. Zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej niespełna miesiąc przed 19. urodzinami. Sam śmieje się, że chce dogonić tatę Wojciecha, który w ekstraklasie wystąpił w 146 meczach. Myszor junior jest na dobrej drodze – miał mocne wejście do pierwszej drużyny, jest aktywny na skrzydle, nie chowa się, próbuje naciskać na rywali. I ma już na koncie debiutanckiego gola.
KACPER ŚPIEWAK (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – napastnik, ur. 2000 r. Zaczynał jako obrońca, ale teraz na chleb ma zarabiać przede wszystkim strzelaniem bramek. Do Niecieczy trafił latem 2020 r. ze Stalowej Woli. Najpierw pomógł zespołowi w awansie do ekstraklasy, a teraz próbuje rozwijać skrzydła w elicie. Jesienią w 15 ligowych meczach zdobył dwa gole.
BŁAŻEJ SZCZEPANEK (Sandecja Nowy Sącz) – pomocnik, ur. 2001 r. Wychowanek Korony Kielce, ale do Nowego Sącz trafił ze Stali Rzeszów. W rundzie jesiennej zaliczył 18 występów, w których strzelił trzy gole.
ERNEST TERPIŁOWSKI (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – pomocnik, ur. 2001 r. Wychowanek Lechii Dzierżoniów, wiosnę spędził na wypożyczeniu w Górniku Polkowice. Już w debiucie w ekstraklasie przedstawił się piłkarskiej Polsce zdobytym golem. Kolejnych bramek dotąd nie było, ale wszystko przed nim.
JAKUB WILCZYŃSKI (Hutnik Kraków) – napastnik, ur. 2001 r. Na Suche Stawy trafił na zasadzie wypożyczenia z Arki Gdynia, w której zdążył już zaliczyć ekstraklasowy debiut. Jesienią utalentowany napastnik w 14 występach zdobył cztery gole.
JAKUB ZYCH (Sandecja Nowy Sącz) – pomocnik, ur. 2002 r. Skauci z Nowego Sącza wypatrzyli zdolnego piłkarza w Radomiu. Na początku 2001 roku trafił do pierwszej drużyny Sandecji i szybko rozwinął skrzydła. Jesienią gra regularnie, choć nie zawsze w pierwszym składzie.
* ZAGŁOSUJ NA PIŁKARZA ROKU TUTAJ
* ZAGŁOSUJ NA TRENERA ROKU TUTAJ
* ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWCA ROKU TUTAJ
* * *
Pozostałych laureatów w kategoriach:
• najlepszy piłkarz lig regionalnych/amator
• najlepsza piłkarka Małopolski
• trener drużyny kobiecej
• talent wśród piłkarek
• trener wychowawca młodzieży
wybierze Kapituła plebiscytu, w której zasiadają uznani szkoleniowcy, działacze i dziennikarze, z grona nominowanych zgłoszonych przez ludzi futbolu pracujących we wszystkich zakątkach Małopolski.
Najlepszy piłkarz lig regionalnych/amator
Kapituła nagrody przyjęła rozstrzygnięcie stanowiące, że do grona potencjalnych laureatów tytułu „Najlepszy piłkarz lig regionalnych” kwalifikują się zawodnicy wypełniający reguł zdefiniowane w regulaminie uczestnictwa w turnieju UEFA Regions ‘CUP, czyli gracze którzy:
• nigdy nie podpisali kontraktu zawodowego z klubem występującym w jednej z trzech najwyższych klasach rozgrywkowych,
• nigdy nie brali udziału w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi oraz zagranicznych ligach zawodowych,
• nigdy nie brali udziału w mistrzostwach UEFA (z wyjątkiem rozgrywek młodzieżowych oraz turniejach eliminacyjnych UEFA Regions’ Cup).
Nominowani:
ARTUR BIAŁY (Unia Tarnów) – Tarnowianin rocznik 1991, wychowanek „Jaskółek”, od 2015 roku najlepszy snajper zespołu. Zdobył 3 gole w barażu o wejście do III ligi granym z drużyną Wiślanie Jaśkowice, 8 kolejnych w jesiennej rundzie III ligi.
ADRIAN KORCZYK (LKS Jawiszowice) – doświadczony goleador zachodniej Małopolski. Wychowanek LKS Rajsko i Pasjonata Dankowice. W Jawiszowicach znalazł swoje sportowe miejsce. Od 2015 roku zdobył dla klubu ok. 120 goli.
SZYMON KUDŁA (Watra Białka Tatrzańska) – 21-letni bramkarz, wychowanek Promotora i Górnika Zabrze. Piłkarska karierę kontynuował w Podhalu Nowy Targ i Silesii Miechowice, by jesienią 2020 roku trafić do Białki Tatrzańskiej, gdzie imponuje skutecznością.
DAMIAN MRÓWKA (Lubań Maniowy) – lat 24, zawodnik wicelidera jesiennej rundy, teamu z Maniowy. Czołowy snajper IV ligi – grupa wschodnia – 14 goli i pozycja wicelidera strzelców jesieni. Wychowanek Zyndrama Łącko, utalentowany napastnik, który spędził trzy sezony w Podhalu Nowy Targ oraz był testowany przez Sandecję Nowy Sącz oraz Puszczę Niepołomice.
SZYMON PIETRZYK (Sokół Kocmyrzów/Baranówka) – rocznik 1998. Gracz środka pola. Pierwsze kroki stawiał w Krakusie Nowa Huta, później występował w Progresie, Michałowiance, Pcimiu, Hutniku skąd trafił do Sokoła. Były uczeń Liceum Piłki Nożnej, szkoły prowadzonej przez MZPN.
MATEUSZ RECZULSKI (Słomniczanka) – rocznik 1999, kluczowy pomocnik IV-ligowca. Piłkarską edukację odbywał w Hutniku i Progresie, z krótkim epizodem w Michałowiance Michałowice. Absolwent Liceum Piłki Nożnej, placówki prowadzonej przez MZPN
JAKUB WAŁACH (Tempo Białka) – bramkarz (także w futsalu: Solne Miasto Wieliczka, Maxfarbex Busko-Zdrój i Unia Tarnów) o dużych możliwościach, kadrowicz MZPN drużyny Regions ‘Cup. Występował między innymi w Garbarni (grupy młodzieżowe), Orle Piaski Wielkie i TS Węgrzce.
DAWID WĘGLOWSKI (Biegoniczanka Nowy Sącz) – napastnik, rocznik 1998, wychowanek Dunajca Nowy Sącz i UKS SMS Łódź. Spędził trzy sezony w Popradzie Muszyna.
• Najlepsza piłkarka (nominowane):
KATARZYNA BIAŁOSZEWSKA (Tarnovia) na jej barkach spoczęła udana walka o awans do ekstraligi, 21 bramek, 14 asyst. Wychowanka Naprzodu Sobolów od kilku sezonów jest czołową zawodniczką Tarnovii i choć seryjnie otrzymuje propozycje gry z klubów Ekstraklasy, to jest wierna Tarnovii, którą wprowadziła także do Ekstraligi Futsalu. Piłkarka Roku
KAROLINA GEC (AZF UJ) – debiut i bramka w reprezentacji Polski seniorek w wieku 17 lat. Jak można lepiej zacząć karierę? Wychowanka krakowskiej Bronowianki rozgrywa drugi sezon w ekstraklasowym AZS UJ Kraków. Regularnie powoływana do młodzieżowych reprezentacji Polski.
KAROLINA KLABIS (AZS UJ Kraków) – odkrycie w bramce reprezentacji w drugiej połowie roku. Pochodząca z Częstochowy zawodniczka udanie zastąpiła między słupkami kontuzjowaną Katarzynę Kiedrzynek, do tego od wielu lat jest podporą ekstraklasowego AZS UJ Kraków.
NATALIA WRÓBEL (AZS UJ Kraków) – podstawowa zawodniczka młodzieżowej reprezentacji Polski doczekała się debiutu w kadrze seniorek. Od trzech lat podstawowa zawodniczka ekstraklasowego AZS UJ Kraków, wychowanka Prokocimia.
• Trener drużyny kobiecej (nominowani):
MICHAŁ JARZĄB (Tarnovia) – były zawodnik i trener Tarnovii (licencja UEFA A). Staże i praktyki odbył w Realu i Atletico Madryt. Autor największego sukcesu w 2020 roku, a mianowicie historycznego awansu seniorek Tarnovii do Ekstraligi! Po rundzie jesiennej obecnego sezonu odszedł z klubu zostawiając drużynę na miejscu gwarantującym utrzymanie w elicie.
KRZYSZTOF KROK (AZS UJ Kraków) – Gdy zaczynał pracę w „Jagiellonkach” zespół bronił się co sezon przed spadkiem. Obecnie w jego zespole grają cztery zawodniczki regularnie powoływane do reprezentacji Polski seniorek.
KATARZYNA SOŁTYSINSKA (Podgórze Kraków, Kadra Małopolski) – pod jej wodzą najlepszy w historii żeński klub z Krakowa – Podgórze Kraków wrócił do rozgrywek szczebla centralnego wygrywając zdecydowanie rozgrywki makroregionalnej III ligi. W drugiej lidze pod wodzą Sołtysińskiej Podgórze plasuje się w środku ligowej stawki.
• Talent wśród piłkarek (nominowane):
PAULINA GUZIK (2006 rocznik) – Piłkarskie szlify zaczynała pobierać w drużynie Naroża Juszczyn. Następnie, przez Wisłę Brzeźnica, trafiła do Bronowianki. Występuje z powodzeniem w Centralnej Lidze Juniorek U-17. Jej talent została dostrzeżony w PZPN. Znalazła się w reprezentacji Polski U-15.
PAULINA PIKSA (UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna) – Miniony rok była dla młodej zawodniczki niezwykle udany. Wywalczyła sobie miejsce w składzie I-ligowej drużyny z Jelnej, która utrzymała się na zapleczu Ekstraklasy. Wprowadziła reprezentację Polski U-17 do II etapu kwalifikcji mistrzostw Europy. Wicemistrzyni Polski U-19 w futsalu.
ANITA ROMUZGA (UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna) – kadrowiczka U-17, wicemistrzyni Polski U-19 w futsalu, podstawowa zawodniczka pierwszoligowej drużyny z Jelnej.